Date geografice : Şcoala cu clasele I-VIII Petreşti, considerată Zonă urbană, este situată pe str. M.Viteazu nr.3, la 2 km distanţă faţă de Municipiul Sebeş şi 17 km faţă de Municipiul Alba Iulia.

Este aşezată în centrul localităţii iar distanţa faţă de şcolile învecinate este:
  • 2 km Liceul cu Program Sportiv Sebeş
  • 7 km Şcoala cu clasele I-VIII Săsciori.
    Date socio-culturale:
  • Naţionalitatea elevilor: români, saşi şi rromi.
  • Mediul natural şi social în care funcţionează şcoala: aşezată pe Valea Sebeşului localitatea Petreşti are un teren agricol roditor, în unele zone pietros, climă temperată cu ierni aspre şi geroase şi cu veri blânde, uneori foarte calde şi ploioase.
    În localitate convieţuiesc un număr de 5400 locuitori cu următoarele etnii:
  • români 79%;
  • saşi 4%;
  • rromi 16%;
  • maghiari 1%.

Populaţia şcolară reflectă procentajele de mai sus, majoritatea populaţiei lucrează la firme din Petreşti şi Sebeş, iar o parte sunt şomeri sau fără loc de muncă. Cetăţenii localităţii sunt grupaţi în trei culte: majoritatea ortodocşi, o parte penticostali şi o parte evanghelici. Legătura localitaţii cu exteriorul se realizează cu mijloce de transport pe cale rutieră: autobuze, microbuze, maşini particulare.