Biblioteca școlii este la dispoziția elevilor în fiecare zi, oferindu-le acestora ajutor atât în activitatea didactică cât și în activitățile extrașcolare, prin cărțile, dicționarele, enciclopediile și celelalte materiale auxiliare aflate în patrimoniul școlii. În sala de lectură există un atelier de pictură și creație prin care desfășurăm activități extracurriculare. Împreună cu preșcolarii și cu elevii ne-am implicat în diferite activități și concursuri.

Activități:

1. Prima vizită la bibliotecă;
  2. Expoziție cu cel mai frumos semn de carte;
  3. Ziua Internațională a Bibliotecilor școlare;
  4. În lumea poveștilor;
  5. Atelier de creație și pictură;
  6. Concurs Internațional de Educație Ecologică și protecția mediului prin creații științifice, artistice și tehnico-aplicate: - Premiul Special: Lazăr Diana, clasa a V-a A, Bodea Antonia, clasa a V-a A.
  7. Concurs Național de Arte Vizuale‚ ”Icoana sufletului de copil” – Premiul II: Floca Ioana, clasa a V-a A; mențiune: Brătoiu Alexandra, clasa a V-a B.
  8. Concurs Național de creație Literară și Artistică‚ ”Dom Dom, să-nălțăm!’’
    • Premiul I: Sava Roxana : clasa a V-a A;
    • Premiul II: Craciun Andra : clasa a V-a A;
  9. Mihai Eminescu, poetul nepereche;
  10. Concurs Național de Educație pentru mediu prin creații tehnico-aplicative, ”Eco Art”
    • Premiul I: Lazăr Diana: clasa a V-a A;
    • Premiul II: Mocanu Rebeca: clasa a VI-a A;
  11. ”Marșul cărților” activitate în colaborare cu Biblioteca Municipală ”Lucian Blaga” Sebeș și Biblioteca Colegiului Național ”Lucian Blaga” Sebeș.
  12. Proiect educațional, ”Mărțișor între tradiție și mediu”
    • Premiul I: Chișudean Antonia: clasa a VI-a A; Sava Roxana: clasa a V-a A;
    • Premiul II: Crăciun Andra: clasa a V-a A;
    • Premiul III: Pacurat Catana-Alexia: clasa a V-a A; Guța Timotei: clasa a V-a A.

Bibliotecar HONCERU GABRIELA

Biblioteca face parte din viața noastră, aici venim adeseori și suntem primiți cu drag!