Sărbătoarea de Halloween, deşi este una americană, a devenit o tradiţie şi pentru elevii Şcolii cu cls. I-VIII Petreşti. Costumaţi în zombie, asistente, piraţi, cowboy, vrăjitoare, scheleţi şi vampiri, elevii claselor a V-a D, a VI-a A, a VII-a B, a VII-a D, a VIII- a A şi a VIII-a D s-au distrat pe cinste la petrecerea organizată la şcoală.

De la petrecere nu au lipsit nici concursurile trăsnite. Copiii s-au luptat să ia un măr cu gura din apă, la această probă, cei din clasa a VII-a B impunându-se detaşat, iar Măcinic Andrei, Purda Răzvan s-au dovedit a fi printre cei mai pricepuţi.

Titlul de cel mai haios costum a fost câştigat de Petrescu Georgiana, din clasa a VIII-a A, care a ales pentru această petrecere să fie o adolescentă emo. Premiul al II-lea a fost caştigat de Dănilă-Petra Mădălina din clasa a VIII-a D.

Şi pentru ca totul să fie cât mai aproape de tema sărbătorii, copiii au amenajat sala de clasă cum au ştiut ei mai bine, cu dovleci sculptaţi şi lumanări.

„Vinovată” pentru organizarea petrecerii a fost profesoara de limba engleză, Ţîrcu Florina, care a venit în întâmpinarea dorinţei elevilor de a sărbători Halloween-ul.

Cuvântul distracţie a fost pe buzele tuturor copiilor. Mari sau mici, cu toţii s-au bucurat de petrecerea de Halloween.